Symbole w biżuterii - co oznacza znak nieskończoności, kwiat lotosu oraz ręka fatimy?
Symbole w biżuterii - co oznacza znak nieskończoności, kwiat lotosu oraz ręka fatimy?

Zakupić możemy biżuterię z różnego typu motywami. Czy wiecie co oznaczają najpopularniejsze symbole umieszczane na wyrobach jubilerskich? Poniżej garść informacji. 

 

Biżuteria - najpopularniejsze motywy 

Niezależnie od tego czy chcemy kupić złoty wisiorek, zawieszki do bransoletki charms, biżuterię dla przyjaciółki czy pierścionek zaręczynowy zachowajmy ostrożność i sprawdźmy, co symbolizują znajdujące się na biżuterii motywy. 

 

Co oznacza symbol nieskończoności?

Pozioma ósemka to lemniskata, matematyczny znak, który po raz pierwszy wykorzystany został w 1655 roku. Właśnie wtedy matematyk John Wallis zaproponował, aby znana wszystkim ósemka wykorzystana została jako symbol nieskończoności.

Współcześnie znak nieskończoności, należy do grupy popularniejszych motywów umieszczanych na biżuterii. Ów znak zauważyć można zarówno na pierścionkach zaręczynowych, jak i na łańcuszkach, srebrnych i złotych wisiorkach czy bransoletkach, symbolizuje on wieczność i trwanie, coś co nie ma ani początku, ani końca, na przykład dozgonną miłość czy przyjaźń do grobowej deski. To nie koniec, za pomocą znaku nieskończoności można wyrazić siebie i podkreślić swój  wytrwały charakter.  

Kiedy warto pokusić się o zakup biżuterii ze znakiem nieskończoności?

 • gdy chcemy wyznać komuś miłość
 • kiedy chcemy pokazać bliskiej osobie, że zawsze będziemy o niej pamiętać
 • w przypadku, gdy szukamy wyjątkowego prezentu dla przyjaciela
 • jeśli chcemy podkreślić swoją miłość do sztuki, muzyki tańca bądź innej dziedziny 

Gdzie jeszcze możemy zobaczyć znak nieskończoności? Znak nieskończoności pojawia się nie tylko w matematyce i biżuterii, ale również na okładkach książek i płyt, na odzieży, różnego typu gadżetach. 

 

Symbolika kwiatu lotosu

Kwiat lotosu znany jest niemal na całym świecie, jest to jeden z ważniejszych symboli religijnych w kulturach wschodnich. Jest to rodzaj lilii wodnej, której korzenie ukryte są w szlamie i błocie. Gdy  roślina kwitnie, wynurza się z błota, wraz z nadejściem nocy jej płatki zamykają, się a kwiat zanurza się pod wodę.

Kwiat lotosu to motyw, który coraz częściej pojawia się na wyrobach jubilerskich. Co symbolizuje? Oznacza odrodzenie, czystość, wieczne życie, dobrobyt, a także kobiecą seksualność. 

 

Co oznacza ręka Fatimy?

Kolejnym, często pojawiającym się na wyrobach jubilerskich symbolem jest ręka Fatimy. Co wiemy na temat wspomnianego symbolu. 

 • Bliski Wschód 

Na Bliskim Wschodzie ręka Fatimy symbolizuje trudne życie kobiety i nieustanną walkę o godność. Ów motyw symbolizuje cierpliwość, przeciwstawienie się  trudnościom, miłość i dobroć.

 • Egipt 

Jedna z teorii głosi, iż ręka Fatimy była znana już w starożytnym Egipcie. Dłoń symbolizowała boga, który potrafił przywołać duchy rodziców i dziadków, aby ci opiekowali się  danym dzieckiem. 

  

Inne symbole w biżuterii 

Wśród innych symboli, które znajdują się na zawieszkach, pierścionkach, bransoletkach czy kolczykach wymienić możemy takie, jak: 

 • Yin i yang
 • smok
 • drzewa i liście 
 • motyle 
 • perły
 • koło drachmy 
 • oko proroka
 • i inne 

 

Podsumowanie

Nieskończoność, kwiat lotosu czy ręka Fatimy należą do najpopularniejszych motywów umieszczanych na biżuterii. Znana wszystkim pozioma ósemka symbolizuje wieczność i trwałość, kwiat lotosu natomiast odrodzenie, czystość, ale też dobrobyt. Zanim więc kupimy biżuterię sprawdźmy, co oznaczają umieszczone na niej motywy. 

 

Polecane produkty:

 złota zawieszka nieskończoność bransoletka z kwiatem lotosu bransoletka ręka fatimy różowe złoto  srebrna bransoletka oko broroka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium