Lian Art w Krainie Biżuterii
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 150 zł ❤️

Medaliki i ich znaczenie

blog Lian-Art
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Wiele osób decyduje się na kupno medalika bądź krzyżyka ‒ zarówno dla siebie, jak i na prezent lub dla dziecka. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że medaliki i krzyżyki mają własną symbolikę. Poniżej najistotniejsze informacje na ten temat. Zachęcamy do lektury! 

Cudowny Medalik, krzyż jerozolimski – symbolika 

Wybór medalików i krzyżyków jest naprawdę duży. Zanim zdecydujemy się zakup konkretnego warto, abyśmy poznali jego symbolikę. Służymy pomocą! 

  • Cudowny Medalik ‒ Cudowny Medalik znany również jako Medalik Niepokalanego Poczęcia, stanowi pokłosie objawień, które miały miejsce w lipcu, listopadzie i grudniu 1830 roku. Wówczas Najświętsza Maryja Panna objawia się nowicjuszce, siostrze Katarzynie Labouré i powierzyła jej misję wybicia medalika. Na awersie medalika widzimy Najświętszą Pannę jako Niepokalanie Poczętą, która miażdży głowę węża - symbolizuje to zwycięstwo dobra nad złem, pojawia się także inwokacja inwokacja: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Rewers zawiera następujące elementy: zranione serce Jezusa, zranione serce Maryi, literę M z krzyżem oraz dwanaście gwiazdek. Litera M nawiązuje do Maryi, krzyż do męki Chrystusa, a wieniec z gwiazd symbolizuje wielką światłość. 

Lancuszek z medalikiem

  • Krzyż jerozolimski ‒ krzyż jerozolimski to krzyż, w kątach którego umieszczono cztery małe krzyże greckie. Ów krzyż, a właściwie pięć równoramiennych krzyży interpretujemy jako pięć ran Chrystusa, jak również jako cztery ewangelie, w centrum których znajduje się Chrystus. Kolejna interpretacja nawiązuje do czterech stron świata. 

Krzyż jerozolimski

 

  • Krzyż Świętego Benedykta ‒ awers medalika przedstawia mnicha, który trzyma w prawej ręce trzyma krzyż, natomiast w lewej Świętą Regułę. Na awersie widnieją dwa napisy CRUX SANCTI PATRIS BENEDICTI, co oznacza Krzyż świętego Ojca Benedykta oraz EIUS IN OBITU NOSTRO PRAESENTIA MUNIAMUR – Niech Jego obecność broni nas w chwili śmierci. U stóp mnicha widzimy kielich, z którego wypełza wąż to nawiązanie do zdarzenia, kiedy to Święty Benedykt rozpoznała, że podano mu truciznę. Na rewersie widzimy krzyż oraz litery: CSPB oznaczające Crux Sancti Patris Benedicti Krzyż Świętego Benedykta, na pionowej belce krzyża widzimy CSSML oznaczające: Crux Sacra Sit Mihi Lux (Krzyż święty niech mi będzie światłem), zaś na belce poprzecznej z: NDSMD oznaczające: Non Draco Sit Mihi Dux (Diabeł - dosłownie: smok - niech nie będzie mi przewodnikiem).

 

 

Wśród innych medalików, które najczęściej proponują sklepu z dewocjonaliami wymienić możemy medalik z Duchem Świętym, medalik z Matka Boską Częstochowską, medaliki z rybą, aniołki, krzyżyki z pasyjką i bez.

Medaliki na prezent 

Medaliki lub krzyżyki, z łańcuszkiem lub bez to częste prezenty z okazji chrztu, komunii, bierzmowania, a także urodzin i innych okazji. Wiele osób kupuje także medalik dla siebie. Warto pamiętać, że po zakupie medalik należy poświęcić. 

Podsumowanie 

Medaliki w sporej większości mają własną symbolikę, warto zapoznać się z nią i na tej podstawie wybrać jeden z nich Wśród najczęściej kupowanych wymienić można Cudowny Medalik, krzyż Benedykta, krzyż jerozolimski,  medaliki z Matką Boską, z Duchem Świętym bądź z aniołkiem. 

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium