Jak czyścić złoto?

Jak czyścić złoto?

Złota biżuteria jest niezwykle popularna. Nie da się ukryć, że w zasadzie towarzyszy nam na co dzień. Jej symbolem są niewątpliwie piękne, złote obrączki, które małżonkowie dają sobie w dniu ślubu. Bardzo często złota biżuteria stanowi również prezent komunijny, urodzinowy lub rocznicowy. Niestety, z upływem czasu może się ubrudzić. Oczywiście nie traci ona swojej jakości ani trwałości. Mimo wszystko osad, który zbiera się na powierzchni, nie wygląda estetycznie, dlatego warto się go pozbyć. W jaki sposób czyścić złoto? Czego użyć?

Domowe sposoby są najpopularniejszymi metodami czyszczenia biżuterii. Wielu kojarzy taki zabieg z  polerowaniem srebra, ponieważ to ta biżuteria najczęściej zachodzi brudem, mimo wszystko złoto również można skutecznie wyczyścić i nie potrzeba kupować żadnych specjalnych preparatów. W jaki zatem sposób to zrobić?

Przemycie złota

Najprostszym sposobem jest przemycie biżuterii. Wystarczy do niewielkiej miski wlać letniej wody wraz z płynem do naczyń, zamoczyć na kilka minut obrączkę, kolczyki, czy wisiorek, a następnie delikatnie przetrzeć biżuterię w ręce. Po tych czynnościach wystarczy wytrzeć złotą biżuterię przy użyciu ściereczki z mikrofibry i pozostawić do wyschnięcia.

Jak wyczyścić złote obrączki?

Bardzo dobrym sposobem czyszczenia złotej biżuterii jest z pewnością użycie sody oczyszczonej. Na co dzień dużo osób nosi złote obrączki, które mogą brudzić się nieco intensywniej, wtedy warto zastosować inne preparaty, gdyż zwykła woda z płynem do mycia naczyń może nie wystarczyć. Trzeba odpowiednio się do tego przygotować.

Przygotuj miskę, na dno wyłóż folię aluminiową i wlej gorącą wodę. Do naczynia wsyp dwie łyżeczki sody oczyszczonej i łyżeczkę soli kuchennej. Kolejnym krokiem jest wymieszanie roztworu, do  momentu aż połączą się wszystkie składniki. Następnie wystarczy włożyć obrączki do miski i poczekać. Proces czyszczenia może trwać nawet kilka godzin, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Po takim myciu obrączek należy przemyć je zimną wodą i wytrzeć do mikrofibry.

Jak czyścić białe złoto?

Jeśli chodzi o czyszczenie białego, żółtego, czy czarnego złota, nie ma w zasadzie żadnej różnicy. Biżuterię tę myje się tak samo, jak tradycyjną. Należy pamiętać, że bardzo często potrzeba nieco czasu, aby brud zniknął. Jeśli zabrudzenia na łańcuszku, kolczykach czy obrączkach są niewielkie, wystarczy przetrzeć szmatką lub też umyć je w misce z wodą. Czy z każdego złota można usuwać w ten sposób brud? Są oczywiście wyjątki!

Jak czyścić złoto z kamieniami?

Nieco inaczej trzeba czyścić zwykle pierścionki i kolczyki złote, które mają doczepione szlachetne kamienie. Warto pamiętać, że bardzo często diamenciki są przyklejone, dlatego zanurzanie ich w wodzie, czy w jakimkolwiek innym roztworze, mogłoby doprowadzić do ich odklejenia. 

W tym przypadku warto udać się do specjalisty jubilera i poprosić o wyczyszczenie pierścionka. Podobnie sytuacja wygląda, gdy ma się do czynienia z łańcuszkiem o bardzo delikatnym splocie. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z taką biżuterią, również poproś o pomoc jubilera.

Jak dbać o złoto?

Co istotne, o złoto należy regularnie dbać, wtedy biżuteria pozostanie czysta i nie trzeba będzie wykorzystywać inwazyjnych środków czyszczących. Warto przede wszystkim przecierać regularnie złote kolczyki, łańcuszki, czy obrączki szmatką nasączoną wodą. Raz na jakiś czas dobrze jest zamoczyć biżuterię w ciepłej wodzie z detergentem, na przykład z płynem do mycia naczyń. Oczywiście pamiętaj, aby nie moczyć pierścionków z kamieniami. Ważne jest też dokładne osuszanie biżuterii.

 

Złoto czyści się przede wszystkim przez zamoczenie w misce z detergentem. W przypadku głębszych zabrudzeń, warto użyć sody oczyszczonej. O biżuterię trzeba jednak regularnie dbać. To uchroni ją przed głębszymi zabrudzeniami i dłużej pozostanie w świetnym stanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium