Jak czyścić srebro?

Jak czyścić srebro?

Jak czyścić srebro?

Srebrna biżuteria jest obecnie jedną z najpopularniejszych. Kolczyki, wisiorki, zawieszki można nosić praktycznie do wszystkich stylizacji. Świetnie pasują do ubrań codziennych oraz do kreacji wieczorowych. Niestety, po pewnym czasie srebro pokrywa się zabrudzeniami. Co wykorzystać do czyszczenia srebra? Zachęcamy do lektury.

Dlaczego srebro czernieje?

Z czasem srebro ciemnieje, jest to całkowicie naturalny proces. Nie da się jednak ukryć, że nieestetyczne, ciemne zabrudzenia pojawiające się na srebrze, odbierają mu cały blask. Związkiem, który negatywnie wpływa na wysoką jakość srebra, jest oczywiście siarkowodór. Do zabrudzeń nie dochodzi w momencie kontaktu z konkretną powierzchnią, gdyż obecny jest on zwyczajnie w atmosferze. Po pewnym czasie srebro zwyczajnie pokrywa się nalotem, nazywanym siarczkiem srebra. Warto jednak wiedzieć, że można sobie z tym bardzo łatwo poradzić. Jak czyścić srebro?

Czyszczenie srebra

Przede wszystkim warto zakupić miękką ściereczkę z mikrofibry. Dzięki używaniu tego materiału nie zarysujesz swojej biżuterii. Niestety, ale tradycyjnie chusteczki czy też papier toaletowy, mogą doprowadzić do powstania mikrouszkodzeń na pierścionku, kolczykach czy zawieszce. Co wykorzystywać do czyszczenia srebra?

  • Pastę do zębów - jeden z najbardziej popularnych sposobów czyszczenia srebra. Niewielką ilość pasty do zębów połóż na mikrofibrze i kolistymi ruchami wyczyścić ulubioną biżuterię.
  • Roztwór sody i octu - najlepiej przygotować o proporcjach 1:1:1. Łyżkę octu wymieszaj z łyżką sody, w jednym litrze wody. Warto zanurzyć ulubione kolczyki czy pierścionek ze srebra i zostawić w ten sposób na 15 minut.
  • Popiół - jest to dużo mniej znany sposób. Wykorzystuje się mieszankę popiołu z papierosa oraz soku z cytryny. Proporcje warto połączyć w ten sposób, aby otrzymać konsystencję pasty. Przygotowany roztwór nałóż mikrofibrą na biżuterię,
  • Piwo - ten również mało znany sposób jest niezwykle również skuteczny. Wystarczy zanurzyć biżuterię ze srebra w szklance piwa i pozostawić na całą noc. Rano trzeba dokładnie opłukać, a cały osad zejdzie.

Czego unikać podczas czyszczenia srebra?

Przede wszystkim warto unikać produktów mających drobinki, ponieważ ich użycie doprowadzić może do zarysowania powierzchni. Takim składnikiem jest, np. soda oczyszczona. Rozsądniej jest przygotować z niej po prostu rozwór, natomiast nie używać jako pasty.

Zjawisko czernienia się srebra jest zjawiskiem naturalnym, powstaje w wyniku kontaktu siarkowodoru z biżuterią, tworząc nalot nazywany siarczkiem srebra. Nie da się tego procesu uniknąć, ponieważ związek ten obecny jest w powietrzu. Warto wykorzystać domowe sposoby do czyszczenia srebra, na przykład zanurzyć kolczyki, czy też zawieszkę srebrną w roztworze sody z octem. Można także poprosić o pomoc osoby pracujące w zakładzie jubilerskim.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium