Lian Art w Krainie Biżuterii
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 150 zł ❤️

O czernieniu srebra - Fakty i Mity

blog Lian-Art
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Czernienie srebra – Fakty i Mity 

Kochamy srebro. Jest szlachetne a przy tym bardzo efektowne. Łatwo zdobyć biżuterię ze srebra, która prezentuje najnowsze trendy w modzie. Jest wygodna i o ile nie mamy uczuleń – jest absolutnie uniwersalna.

Szczególnie ostatnie trendy, stawiające na prostotę oraz minimalizm zdobyły sobie szerokie rzesze wielbicielek – właśnie ze względu na swoją uniwersalność. Czasem jednak coś nam nie gra – kupiony niedawno, przepięknie błyszczący łańcuszek po kilku / kilkunastu dniach noszenia nieładnie ściemniał, a wręcz zrobił się czarny? Lub po latach zaglądamy do kasetki z by wyjąć na specjalną okazję wspaniałą biżuterię, a tu brzydki, ciemny nalot? Czy wobec tego zostaliśmy haniebnie oszukani a biżuteria wcale nie jest srebrna? Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Jeśli srebro czernieje...

... to właśnie jest srebro! To pierwsza i najważniejsza sprawa! Taka jest właśnie właściwość tego materiału! Powie to Wam każdy znawca i jubiler. No dobrze to dlaczego mam łańcuszek srebrny od 20 lat i nic się z nim nie dzieje – a tu proszę kupiłam, tydzień ponosiłam i cały czarny?

Na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi udzielić nie mogę. Różni producenci różnie radzą sobie z tym problemem. Może to być kwestia innych domieszek stopowych (próba srebra 925 oznacza ni mniej ni więcej, że na 1000 gram gotowego wyrobu 925 gram to czyste srebro – reszta stanowi tzw. domieszki stopowe – są to różne metale, najczęściej miedź, w różnych proporcjach), a może być też kwestia pokrycia biżuterii np. powłoką rodu (rodowanie – pokrywanie gotowego wyrobu cienką warstwą rodu w celu zabezpieczenia jej przed czynnikami zewnętrznymi). Bądz inne rodzaje zabezpieczeń.

Czasem, choć piszę to z pewną ostrożnością może być tak że ów łańcuszek który mamy od 20 lat i nic się z nim nie dzieje może nie jest srebrny, albo srebra ma mniej niż 925? Słyszałam i badałam przypadki, gdzie kupiona jako i za cenę srebra biżuteria okazywała się być wykonana z innego materiału.

Fakty i mity

Ale teraz główne fakty i mity dotyczące czernienia srebrnej biżuterii (na podstawie najczęściej zadawanych na ten temat pytań):

1. Jeśli czernieje to nie jest to srebro

- o tym po części było już powyżej, teraz dodam jeszcze to, że srebro czernieje (lub ogólnie zmienia kolor - paleta jest szeroka - od złotych plam, przez rude i miedziane tony, bure, brązowe, zielonkawe itp.) w kontakcie ze związkami siarki. Może mieć na to wpływ wiele czynników – od zanieczyszczenia powietrza do składu naszego potu, kosmetyków jakich używamy, środków chemicznych do prania, diety, branych leków itp.

Mam wrażenie że mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że codziennie nakładamy na siebie całą masę specyfików – szczególnie panie lubią być przecież zadbane – co może być powodem nieznanych nam reakcji chemicznych, lub jemy bądź co bądź różne chemiczne dodatki do żywności a te (w różnych formach) przecież organizm musi jakoś się pozbyć – część pozbywana jest przez skórę – stąd różny skład potu.

Czasem biżuteria jest po prostu brudna. Ciekawe że ubrania pierzemy co jakiś czas, ale uważamy, że biżuterii nie trzeba myć, a wręcz boimy się moczyć srebro z obawy przez zniszczeniem. Jeśli w wyrobach nie ma kamieni półszlachetnych czy szlahetnych takich jak koral, bursztyn, perła (lub innych), czy kryształów – możemy bez obaw myć naszą biżuterię z dodatkiem delikatnego mydła lub odrobiny płynu do naczyń – przecież na łańcuszkach też osadza się kurz, pot itp.

2. Biżuteria sczerniała, czy to oznacza chorobę?

- nie ma jednoznacznych badań pokazujących związek między czernieniem srebra a jakimiś dysfunkcjami naszego organizmu. Ale jeśli medycyna jeszcze czegoś nie wie lub nie badała nie oznacza to że to coś nie istnieje. Podejrzewam (to tylko moja opinia), że gdyby nie miało to znaczenia – nie byłoby z czernieniem srebra problemu – po prostu wszyscy reagowali by podobnie a biżuteria pozostała by piękna i błyszcząca. Natomiast jest wiele historii osób które np. zauważyły czernienie srebra np. po rozpoczęciu brania jakiegoś leku, lub po diametralnej zmianie diety.

Różni ludzie – różne organizmy – różne reakcje. Myślę, że nie ma sensu wrzucać wszystkich do przysłowiowego „jednego worka”.

3. Moja srebrna biżuteria „zardzewiała” - zostałam oszukana?

- spotkałam się z takim stwierdzeniem – wysuniętym na podstawie koloru na jakie zmieniło srebro – rdzawo-żółtego. To również jest skutek działania związków siarki (gama kolorystyczna tych reakcji zmienia się od żółci, przez „rdzawe” tony, grafitowe, brązy, bure szarości aż do czerni).

4. Kupiłam biżuterię przez internet – na zdjęciu była bardzo ładna, a to co otrzymałam było przyczernione i pokryte jakby nalotem – czy dostałam używaną rzecz?

- tu trzeba czytać dokładnie opis – jeśli są w nim zawarte sformułowania tj. produkt oksydowany, srebro oksydowane lub poddane oksydacji to otrzymaliśmy po prostu przedmiot potraktowany „kontrolowanym czernieniem” w celu wydobycia jego walorów estetycznych i artystycznych. Oksydacja jest to celowe poddanie wyrobu działaniu związków siarki, a potem wypolerowanie by uzyskać piękny efekt tzw. biżuterii retro, lub „starego srebra”.

Na zakończenie dodam jeszcze że oksydacja, czyli czrenienie jest procesem całkowicie odwracalnym. Można oddać biżuterię do profesjonalnego czyszczenia, ewentualnie zabezpieczenia. 

Pozdrawiam serdecznie

-Anna

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium