Czy srebro czarnieje?

Czy srebro rdzewieje?

Charakterystyczny, ciemny nalot pojawiający się na srebrnych wyrobach jubilerskich wcale nie świadczy o ich wadliwym wykonaniu lub o domieszkach innych materiałów. Jest to proces w zupełności normalny, natomiast na pewno obnażający fakt, że zbyt mało dbasz o naszyjniki, pierścionki lub kolczyki. Prawdziwe srebro nie rdzewieje, nie zobaczysz zatem na nim czerwonego nalotu, w jaki jednak sposób pozbyć się czarnych zabarwień na srebrze? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Ciemny nalot na srebrze – skąd się bierze?

Ciemnienie, czernienie lub rdzewienie srebra, tak wymiennie nazywany jest charakterystyczny nalot pojawiający się na biżuterii wykonanej z prawdziwego srebra. Nie da się ukryć, że w zasadzie srebro, które jest regularnie polerowane oraz noszone w dużo mniejszym stopniu podlega temu procesowi. Jeśli zajrzysz do swojej szkatułki na biżuterię i przejrzysz swoją dawno niezakładaną kolekcję wykonaną ze srebra, z pewnością zauważysz na niej charakterystyczny, ciemny nalot. 

Srebro podlega procesom utleniania, nalot zatem nie powstaje typowo z tlenku zawartego w powietrzu, jak wiele osób sądzi, a z osadzania się na biżuterii siarczku srebra. Im więcej zatem w powietrzu unosi się związków siarki, tym biżuteria staje się ciemniejsza. Nie da się ukryć, że zarówno otoczenie, jak i zachodzące procesy biologiczne mają znaczenie. Jeżeli zamieszkujesz lub przebywasz na terenie, w którym unosi się duża ilość siarczku srebra, możesz się spodziewać, że wkrótce na Twojej biżuterii pojawi się charakterystyczny nalot. Duże znaczenie ma także to, co spożywasz w ciągu dnia, w jakiej kondycji jest Twój organizm lub skóra. Dieta bogata w białko może powodować wytrącanie się siarczku srebra, gdyż efektem przyswajania białka jest wydzielanie siarkowodoru. 

Jak zapobiegać czernieniu srebra?

Przede wszystkim należy traktować srebrną biżuterię z należytą uwagą oraz dbać o nią. Warto ściągać ją do kąpieli, a także do gotowania, czy spania. Choć na pozór wydaje się to dość uciążliwe, szybko może wejść w nawyk. Osoby, które na co dzień noszą srebrne dodatki, szybko przyzwyczajają się do takiej rutyny. Co więcej, na pewno sprawdzi się również regularne czyszczenie kolczyków, pierścionków lub naszyjników.

Jak czyścić srebro?

Polecaną metodą jest tak zwana kąpiel w soli. Roztwór należy przygotować z 5 łyżek soli kuchennej oraz dwóch litrów ciepłej wody. Na dnie płytki lub naczynia umieszcza się folię aluminiową, dla lepszego efektu można ją pognieść lub potrzeć papierem ściernym. Do tak przygotowanego roztworu należy umieścić srebro i pozostawić na kilka godzin.

Sprawdzonym i bezpieczniejszym sposobem jest udanie się do jubilera i poproszenie o wyczyszczenie srebra. Z pewnością unikniesz wtedy mikro zarysowań na biżuterii.

Z upływem czasu srebro pokrywa się czarnym nalotem, który wytwarza się poprzez obecny w powietrzu siarczek srebra. Aby zapobiec temu zjawisku, należy szczególnie dbać o biżuterię, między innymi ściągać ją podczas przygotowywania posiłków oraz przed położeniem się spać. Jeśli wyroby jubilerskie zostały już pokryte czarnym nalotem, można je oczyścić samodzielnie, wykorzystując wodę z solą lub też oddać do czyszczenia do zakładu jubilerskiego. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium